
$148.85
11 Flutes 34° Right Hand Spiral AlCrNX Coated
Description
For high-efficiency machining (HEM) in materials ranging from low carbon steels to hi-temp alloys. Built for results with 11 cutting edges to yield incredible feed rates. Engineered specifically for HEM tool paths, the IPT11 has a very thick core for extra stability when machining materials up to 3.5 x the tool diameter deep. Note that the IPT11 is not designed for light-duty machines and should only be run in machines with adequate spindle torque and horsepower.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.4724 |
|---|---|
| Cutter Radius | 1.000 mm |
| Tool Diameter (mm) | 12 mm |
| Shank Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 11 |
| Flute Length | 42 mm |
| Overall Length | 93 mm |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 64430 |
| Weight | 0.18 lbs |
