
$83.33
7 Flutes 40° Right Hand Spiral AlCrNX Coated
Description
For high-efficiency machining (HEM) in materials ranging from low carbon steels to hi-temp alloys. The IPT7 is the most versatile of the POW•R•PATH end mills. Engineered specifically for HEM tool paths, the IPT7’s unique design runs up to 4.5 x the tool diameter deep at elevated feed and metal removal rates.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.3937 |
|---|---|
| Cutter Radius | 0.500 mm |
| Tool Diameter (mm) | 10 mm |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 7 |
| Flute Length | 25 mm |
| Overall Length | 72 mm |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 63686 |
| Weight | 0.1 lbs |
