
$131.10
6 Flutes 30° Right Hand Spiral AlCrNX Coated End Mill for Roughing Hi-Temp Alloys with Neck Relief
Description
For high-performance roughing in hi-temp alloys. The unique cutting edge design for chip control and the advanced coating reduce heat build-up in the cutting zone for optimized tool performance. The M806 is built for tool life when using traditional tool paths in very difficult-to-machine materials. With Neck Relief.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.4724 |
|---|---|
| Cutter Radius | 1.000 mm |
| Tool Diameter (mm) | 12 mm |
| Shank Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 6 |
| Flute Length | 24 mm |
| Overall Length | 125 mm |
| Length Below Shank | 80 mm |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 68861 |
| Weight | 0.25 lbs |
