
$36.45
5 Flutes 50° Right Hand Spiral AlTiNX Coated End Mill for Hardened Steels and General Finishing with Neck Relief
Description
For hardened steels and general finishing applications. The second generation of the Omega-6 end mill. The M725 series uses a high-strength core, reinforced cutting edges, and a heat-resistant coating to yield long tool life in difficult machining conditions. Best when hard milling in materials up to 62 HRC and when finishing in a wide range of materials. With Neck Relief.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.1250 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1/8 in |
| Cutter Radius | 0.015 in |
| Shank Diameter | 1/8 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Flute Length | 1/4 in |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Length Below Shank | 1/2 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 69351 |
| Weight | 0.01 lbs |
