
$141.28
5 Flutes 38° Right Hand Spiral AlTiN Coated End Mill for Low Carbon Steels to Titanium
Description
For high-performance machining in materials ranging from low carbon steels to titanium. The 5-flute version of our firstgeneration POW•R•FEED design, the M905 offers improved tool life and feed rates over general-purpose end mills by utilizing variable cutting edge indexing and advanced coating technology.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
Additional information
| Decimal Diameter | 0.6250 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 5/8 in |
| Tool Type & Size No. | Square End |
| Shank Diameter | 5/8 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Flute Length | 1-1/4 in |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 63343 |
| Weight | 0.31 lbs |
