
$187.48
5 Flutes 30° Right Hand Spiral AlCrNX Coated Carbide End Mills with Corner Radius
Description
Designed to address difficulties in meeting straightness and surface finish requirements in deep reach applications in aluminum. Built with the ultimate core thickness, the AFC5 design tackles deflection issues that occur when machining deep cuts, minimizing wall taper. Combined with the unique cutting edge geometry, the AFC5 generates superior wall and floor finishes.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.5000 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1/2 in |
| Cutter Radius | 0.030 in |
| Shank Diameter | 1/2 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Flute Length | 3 in |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 62481 |
| Weight | 0.34 lbs |
