
$356.06
6 Flutes 45° Right Hand Spiral AlTiN Coated End Mill for Hardened Steels and General Finishing
Description
For hardened steels and general finishing applications. The first-generation Omega-6 design offers reliable tool life in hardened steels. The M706 is a proven winner in wet or dry machining of materials up to 62 HRC.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
Additional information
| Decimal Diameter | 1.0000 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1 in |
| Tool Type & Size No. | Square End |
| Shank Diameter | 1 in |
| Number of Flutes | 6 |
| Flute Length | 2 in |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Type | Weldon |
| Old Part Number | 30499 |
| Weight | 0.9 lbs |
