
$19.18
4 Flutes 30° Right Hand Spiral AlTiN Coated Rougher-Finisher with Chip Breakers
Description
For machining low carbon and tool steels under 40 HRC. The M104 Rougher/Finisher has a unique chipbreaker geometry that allows for high feed rates, excellent chip control and finishes superior to most 4-flute roughing end mills. The AlTiN coating offers superior heat resistance and hardness for increased tool life.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
Additional information
| Decimal Diameter | 0.1250 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1/8 in |
| Tool Type & Size No. | Square End |
| Shank Diameter | 1/8 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Length | 1/2 in |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 30423 |
| Weight | 0.01 lbs |
