
$14.95
4 Flutes 30° Right Hand Spiral AlTiN Coated Carbide End Mills
Description
For general machining in a wide range of materials. The E14 offers the most cutting edges in a general-purpose tool design. Best for roughing and finishing in a broad range of machining environments. The AlTiN coating offers superior heat resistance and hardness for increased tool life.
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / 0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.0591 |
|---|---|
| Tool Type & Size No. | Square End |
| Tool Diameter (mm) | 1.5 mm |
| Shank Diameter | 3 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Length | 6 mm |
| Overall Length | 38 mm |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 30252 |
| Weight | 0.1 lbs |
