
$92.92
8 Flutes Ball Nose 35° Right Hand Spiral AlTiSN Coated Carbide End Mills
Description
POW-R-ARC 8-flute cutters deliver the fastest possible speeds and feed rates in most materials up to 62 HRc. Cut smoothly through dissimilar materials, often without finishing handwork. Get great results in machines with lowermax-speed spindles and high rpm machines; unique geometry reduces chances of chip buildup, even at lower rpm. Great for 5-axis machines too. From roughing to finishing, even in hardened metals, advanced geometries and OD-to-tip flutes make work ultra-fast with no tool changes.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.3937 |
|---|---|
| Tool Type & Size No. | Ball End |
| Tool Diameter (mm) | 10 mm |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 8 |
| Flute Length | 12 mm |
| Overall Length | 72 mm |
| Shank Type | Plain |
| Weight | 0.1 lbs |
