
$101.31
6 Flutes Ball Nose 35° Right Hand Spiral AlTiSN Coated Carbide End Mills
Description
POW-R-ARC 6-flute cutters give you great results faster in machines with lower-max-speed spindles and high rpm machines. You get faster speeds and feed rates (compared with 4-flute tools) in most materials, up to 62 HRc. Cut smoothly through dissimilar materials, often without finishing handwork. Get great roughing and finishing, no matter what your machines’ rpm capabilities; unique geometry reduces chances of chip buildup even at lower rpms. Cutter diameters 1/4 in. to 3/4 in. (6mm to 20mm) and flute lengths 3/8 in. to 1-5/8 in. (8mm to 38mm).
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.3937 |
|---|---|
| Tool Type & Size No. | Ball End |
| Tool Diameter (mm) | 10 mm |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 6 |
| Flute Length | 22 mm |
| Overall Length | 72 mm |
| Shank Type | Plain |
| Weight | 0.1 lbs |
