
$117.41
4 Flutes 38° Right Hand Spiral AlCrNX Coated End Mill for Low Carbon Steels to Titanium with Chip Breakers
Description
For high-performance machining in materials ranging from low carbon steels to titanium. Adds the benefits of the unique Chip Management System (CMS) to the versatility of the M924 design. Breaks up long, stringy chips, which eliminates recutting chips and chip packing, and allows for free cutting tool movement.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.5000 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1/2 in |
| Tool Type & Size No. | Square End |
| Shank Diameter | 1/2 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Length | 2-1/8 in |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 68624 |
| Weight | 0.22 lbs |
