
$313.76
4 Flutes 38° Right Hand Spiral AlTiN Coated End Mill for Low Carbon Steels to Titanium
Description
For high-performance machining in materials ranging from low carbon steels to titanium. Our first-generation POW•R•FEED design, the M904 offers improved tool life and feed rates over generalpurpose end mills by utilizing variable cutting edge indexing and advanced coating technology.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
Additional information
| Decimal Diameter | 0.7500 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 3/4 in |
| Cutter Radius | 0.030 in |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Length | 3 in |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 63428 |
| Weight | 0.76 lbs |
