
$83,655.00
6 Flutes 30° Right Hand Spiral AlCrNX Coated End Mill for Roughing Hi-Temp Alloys
Description
For high-performance roughing in hi-temp alloys. The unique cutting edge design for chip control and the advanced coating reduce heat build-up in the cutting zone for optimized tool performance. The M806 is built for tool life when using traditional tool paths in very difficult-to-machine materials.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.3937 |
|---|---|
| Cutter Radius | 1.000 mm |
| Tool Diameter (mm) | 10 mm |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 6 |
| Flute Length | 22 mm |
| Overall Length | 72 mm |
| Shank Type | Weldon |
| Old Part Number | 68768 |
| Weight | 0.1 lbs |
