
$27.01
3 Flutes 40° Right Hand Spiral AlTiN Coated End Mill for Carbon, Stainless, and Copper Alloys
Description
For general machining in carbon and stainless steels, as well as copper alloys. The 3-flute design of the M503 combines the strength of high-shear cutting edges and advanced AlTiN coating with the flute spacing to help evacuate gummy chips. Use with traditional machining techniques only.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
Additional information
| Decimal Diameter | 0.1875 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 3/16 in |
| Tool Type & Size No. | Square End |
| Shank Diameter | 3/16 in |
| Number of Flutes | 3 |
| Flute Length | 9/16 in |
| Overall Length | 2 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 62312 |
| Weight | 0.02 lbs |
