
$348.03
13 Flutes 30° Right Hand Spiral AlCrNX Coated
Description
For high-efficiency machining (HEM) in materials ranging from low carbon steels to hi-temp alloys. The IPT13 offers the most cutting edges available in the POW•R•PATH line. The 13 flutes yield incredible metal removal rates and tool life. Engineered specifically for HEM tool paths, the IPT13 has a very thick core for extra stability when machining materials up to 3.5 x the tool diameter deep. Note that the IPT13 is not designed for light-duty machines and should only be run in machines with adequate spindle torque and horsepower.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
mm: d1: +0.000 / -0.050 d2: -0.0025 / -0.0100
Additional information
| Decimal Diameter | 0.7500 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 3/4 in |
| Cutter Radius | 0.125 in |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Number of Flutes | 13 |
| Flute Length | 1-7/8 in |
| Overall Length | 4-1/2 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 64292 |
| Weight | 0.57 lbs |
