
$23.50
4 Flutes Ball Nose 30° Right Hand Spiral AlTiN Coated Double Ended Carbide End Mills
Description
For general machining in a wide range of materials. Ball nose design. The E24 offers the reliability of our general-purpose tool design in a doubleended form. Best for roughing and finishing in a broad range of machining environments. The AlTiN coating offers superior heat resistance and hardness for increased tool life.
in: d1: +0.000 / -0.002 d2: -0.0001 / -0.0004
Additional information
| Decimal Diameter | 0.0938 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 3/32 in |
| Tool Type & Size No. | Ball End |
| Shank Diameter | 1/8 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Length | 3/16 in |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Shank Type | Plain |
| Old Part Number | 32086 |
| Weight | 0.1 lbs |
